Historia Spółdzielni

Historia spółdzielni

W marcu 1993 roku powołano do życia strukturę organizacyjną nowego „zarządcy” zasobów mieszkaniowych po byłym konarzewskim kombinacie Państwowych Gospodarstw Rolnych. Powołano Zarząd w składzie: Jacek Szymaniak – prezes, Maria Maksimowicz – wiceprezes, Jacek Przybył – tzw. społeczny członek zarządu. Pan Jacek Szymaniak pełnił funkcję prezesa przez kolejne 20 lat i wiceprezesa do dnia dzisiejszego, natomiast Pani Maria Maksimowicz wypełniała obowiązki wiceprezesa do roku 2007 r., pozostając członkiem Zarządu do 2014 r.

W samej nazwie – Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa-Administracyjna – zawarto przedmiot i strategię działalności nowego podmiotu. Nowa Spółdzielnia podjęła się bowiem zadania administrowania, jak również sprzedaży, wraz z AWRSP, mieszkań i innych przynależności.

W początkowym okresie Spółdzielnia zarządzała zasobami mieszkalnymi w 21 miejscowościach na terenie 3 gmin (Dopiewo, Komorniki, Stęszew). W jej zarządzaniu znajdowało się 201 budynków z wyodrębnionymi 1034 mieszkaniami, daje nam to w sumie 56000 m² powierzchni użytkowej położonej na 118 hektarach gruntów. Liczba zameldowanych w tych mieszkaniach przekraczała 4 tysiące osób. Duże zróżnicowanie pod względem technicznym, wieku i położenia – skrajnie miejscowości odległe były niemal o 50 km- stanowiło duże wyzwanie dla nowego administratora.

W skład majątku Spółdzielni wchodziło 30 kotłowni, na bazie których Spółdzielnia produkowała i odsprzedawała ciepło i ciepłą wodę. Wielką zasługą Zarządu w tamtych latach było pozyskanie środków finansowych od Agencji Skarbu Państwa, na niebagatelną sumę ponad 3,5 miliona złotych, na przebudowę starych kotłowni węglowych na nowoczesne i ekologiczne kotłownie gazowe. Proces wymiany tych kotłowni trwał ponad 15 lat. Do codziennych zadań pracowników spółdzielni należało prowadzenie całej gospodarki nieruchomościami, w imieniu ich właścicieli. W praktyce polegało to na prowadzeniu bieżących remontów oraz interwencji naprawczych, na dostarczaniu ciepła, wody, jak również na organizowaniu wywozu nieczystości stałych i płynnych.

Spółdzielnia ze swojej natury, to byt kolektywny, dlatego dla prezesa Szymaniaka i jego zastępczyni pani Maksimowicz, zorganizowanie mieszkańców w społeczność spółdzielczą, było ogromnym wysiłkiem organizacyjnym. Około 4 tyś. osób uczyło się, niemal w sensie dosłownym, dbałości i odpowiedzialności za własny oraz wspólny majątek. Różnorodność i rozproszenie mieszkań na terenie 21 miejscowości nie ułatwiały trudnego zadania budowania spółdzielczych struktur.

Spółdzielnia konarzewska okazała się jedną z największych spółdzielni wiejskich w regionie wielkopolskimi, a w porównaniu do sobie podobnych, odznaczała się wyjątkowo zgodną współpracą na poziomie statutowych organów zarządzających. Taki stan rzeczy zaowocował wieloma inwestycjami, unowocześnieniem kotłowni, przeprowadzeniem rewitalizacji i termomodernizacji niektórych osiedli, przykładem mogą być: os. 25-lecia w Konarzewie, osiedle w Dopiewcu.

Spółdzielnia, ze względu na swoją specyficzną naturę, pełniła niebagatelną funkcję społeczną, stając się przez lata swoistym laboratorium lokalnej samorządności i gospodarowania własnym majątkiem w nowej przestrzeni wolnorynkowej. Ważną rolę w strukturze Spółdzielni przez wszystkie lata pełniła Rada Nadzorcza. Poszczególne miejscowości były reprezentowane w piętnastoosobowej Radzie Nadzorczej. Funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej pełnili Eugeniusz Broniszewski, Stefan Włodarczyk oraz Stanisław Niedziela, aktualnie Irena Pieszczoch.

W prasie lokalnej pod koniec lat dziewięćdziesiątych tak pisano o Zarządzie Spółdzielni w Konarzewie: „ukształtowali godny podziwu model wiejskiej spółdzielni mieszkaniowej”. W tym bardzo trudnym okresie przemian tego typu osiągnięcie mogły dokonać osoby, które nie tylko miały za sobą długoletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach kierowniczych, ale posiadały wyjątkowe predyspozycję do organizowania i kierowania ludźmi.

Zmieniające się prawo spółdzielcze oraz struktura własnościowa, w ostatnich latach, wpłynęły znacząco na zmniejszenie się liczby członków i na kształt struktury zarządzania. Stopniowo zmieniano również stan zatrudnienia, dostosowując go do bieżących potrzeb i wymogów rynkowych. Rejestracja i zarządzanie Wspólnotami Mieszkaniowymi stała się nowym wyzwaniem dla naszej Spółdzielni.

Spółdzielnia w liczbach

Na początku działalności Aktualnie
Gminy Komorniki,Stęszew, Dopiewo Komorniki, Kostrzyn, Stęszew, Dopiewo, Tarnowo Podgórne, Murowana Goślina, Poznań,  Szamotuły
Miejscowości 21 23
Skrajne odległości miejscowości 50 km 63 km
Rok budowy najstarszego budynku 1814 1814
Liczba mieszkańców ~4000 ~2500
Liczba budynków w zarządzaniu 201 115
Liczba mieszkań 1034 827
Liczba sprzedanych mieszkań 23214 m2 11776 m2
Powierzchnia użytkowa mieszkań 56000 m2 43292 m2
Liczba kotłowni 30 18
Liczba etatów 20 3,5
Liczba członków Spółdzielni 850 227
Liczba członków Rady Nadzorczej 15 4

Z dniem 17.01.2019r. zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w Poznaniu sygnatura sprawy Po.VIII  NS-REJ. KRS/000480/19/00, Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko- Własnościowo- Administracyjna w Konarzewie zmieniła nazwę na

Spółdzielnia Usługowa w Konarzewie.